WLAN záření: Měli byste to vědět
V závislosti na kmitočtovém rozsahu, WLAN připojení transportuje mezi 100 mil. Wattů na jeden watt energie (vyzařovaný výkon). Radiační výkon je hodnota, která určuje, jak moc (většinou elektronické) zařízení vyzařuje do svého prostředí. Čím dál jste od zdroje záření, tím slabší je samozřejmě záření. Totéž platí pro zatížení. Pro srovnání: průměrná energeticky úsporná zářivka zabere pět až 25 wattů.
Existují nějaká zdravotní rizika?
Existuje mnoho mýtů o WLAN záření: že je (částečně) zodpovědné za celou řadu nemocí, od rakoviny po Alzheimerovu chorobu.
Většina obav je však neopodstatněná. Na jedné straně elektrická zařízení s příjmem WLAN nepřekračují zákonné limity. Podle úřadů je 0,08 wattu na kilogram tělesné hmotnosti považováno za neškodné. Tato hodnota je mírně nižší než maximální vyzařovaný výkon. Celé tělo je však jen zřídka ozářeno. Ve vzdálenosti jednoho metru, hodnoty zatížení již klesají o 80 procent. Často jsou přímo ovlivněny pouze určité části těla: například nohy, když máte notebook na klíně. Notebook umístěný na stole vydává záření asi 0,1 až 0,2 wattu na kilogram. Pouze v obzvláště nepříznivých konstelacích (např. Laptop na klíně a bezdrátový směrovač v blízkosti stehna) může dojít k vyzařování v hraničních hodnotách.
Existují určité studie, které prokázaly škodlivý účinek WLAN. Například krysy a myši byly vystaveny elektromagnetickým polím po dobu jedné až dvou hodin denně, což mělo negativní vliv na jejich játra. Zda tyto výsledky naznačují rizika pro člověka, nelze jasně stanovit.
Na druhé straně však WLAN záření způsobuje elektrosmog. Toto je hovorové označení pro vystavení elektromagnetickému záření způsobenému paletou elektronických zařízení. Například záření může mít negativní vliv na schopnost soustředit se nebo způsobuje bolesti hlavy a napětí.
Co můžete udělat sami?
Dokonce i v případě, že záření WLAN nepůsobí žádné onemocnění, neměli byste být zbytečně zatížení zářením. Kromě toho neexistují vědecky spolehlivé dlouhodobé studie o tom, zda WLAN záření není nebezpečné. Můžete provést následující:
● Pokuste se umístit bezdrátové směrovače co nejdále od míst, kde trávíte dlouhou dobu, například od postele, stolu nebo podobně.
● Pokud je to možné, vyhněte se připojení Wi-Fi a připojujte se pomocí kabelů.
● S časovačem nebo nastavením routeru můžete Wi-Fi vypnout, pokud ho nepotřebujete, například v noci.